HAKKIMIZDA

SendikaData ekibi olarak bizler; bilgisayar mühendisi, yazılımcı, sendika uzmanları, istatistik uzmanlarını bünyesinde barındıran bu projeye gönüllü olarak katkı veren küçük bir ekip olarak yola çıktık.

T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Kamu Görevlileri Sendikalarının istatistiklerini 2002 yılından beri, İşçi Sendikalarının istatistiklerini ise 2013 yılından beri açıklıyor.

İşçi Sendikaları istatistikleri Ocak ve Temmuz aylarının sonunda yılda iki kere, Kamu görevlileri sendikaları istatistikleri ise yılda bir kez Temmuz ayının başında açıklanıyor.

Amacımız; Sendika Data web sitesi olarak bu istatistikleri daha kolay anlaşılabilir hale getirmek ve bu alanda çalışma yapan ilgililerin istatistikleri yorumlanmasına yardımcı olmak.

Amaçlarımızdan bir diğeri ise, Sendika ve Toplu Pazarlık haklarının sınırlı olduğu ülkemizde bu bilinci ileriye taşımaktır.

Sendikaların üye sayılarının sendikaların genel yapısı ile ilgili her şeyi açıklayamayacağının farkındayız. Ancak İşçi ve Kamu görevlileri sendikalarının üye sayılarını, yıllar itibariyle üye sayılarındaki değişimi, işçi sendikaları açısından toplu sözleşme yetkisi olan sendikaların bilgilerini vererek sendikalar ile ilgili genel bir fikir vermeyi amaçlıyoruz.

Bu siteyi bir başlangıç olarak görüyoruz.

Yakında; istatistik altyapısını güncellemeyi, sendikalar ve çalışma hayatı ile ilgili daha çok veriyi bünyesinde barındıran bir web sitesi olmayı hedefliyoruz.

İlk hedeflerimiz arasında;

Sendikaların şubeleri ve bu şubelerin iletişim bilgilerini de sistemimize yükleyeceğiz. Sendika ve şube başkanları hakkında daha fazla bilgiler ekleyeceğiz. Ardından sendikaların kendini “Neden bu sendikaya üye olmalıyım?” sorularına cevap verdiği bölümleri de ekleyeceğiz.

SendkaData’yı siz takipçilerimizin katkısı ile kolektif olarak daha ileriye taşıyacağımıza inanıyoruz.

Bu yüzden SendikaData olarak siz değerli takipçilerimizin katkısına açığız. Yanlış ya da eksik bilgi olduğunu düşündüğünüz yerleri veya “şu verileri, şu tabloyu da görmek isteriz.” dediğiniz fikirleri bize iletmeniz SendikaData’yı geliştirmemiz için çok değerli.

İletişim için: info@sendikadata.com

Bültenimize abone olmak için: Bültene Abone Ol